Esteban and Arianna buy a pizza for $14 that is half pepperoni and half veggie. They cut the pizza into 8 slices.

If Esteban likes veggie three times as much as pepperoni, what is the value of a slice that is all veggie?

$

Round to the nearest cent if necessary