Cost, Revenue, Profit | |
---|---|
Identify the relevant information given to you in the application problem below. Use that information to answer the questions that follow on cost, revenue and profit. Round your answers to two decimal places as needed. | |
You decide to begin selling bags of peanuts at the local carnival. Your cost for each bag of peanuts is $2.17 plus you have to pay a fixed weekly fee of $160 for the booth. Your plan is to sell each bag of peanuts for $3.31. | |
| |
|
- Question Help:
- Video