Identify the relevant information given to you in the application problem below. Use that information to answer the questions that follow on cost, revenue and profit.
Round your answers to two decimal places as needed.
You decide to begin selling bags of gold fish at the local fairground. Your cost for each bag of gold fish is $1.41 plus you have to pay a fixed weekly fee of $200 for the booth. Your plan is to sell each bag of gold fish for $3.43.
Write a function, C(n), to represent your total costs for the week if you sell n bags of gold fish. C(n)=
Write a function, R(n), to represent the revenue from the sale of n bags of gold fish during the week. R(n)=
Write a function, P(n), that represents the profits for selling n bags of gold fish in a given week. P(n)=
Determine the total cost for the week if you sell 350 items?
Write your answer as an Ordered Pair:
Complete the following sentence to explain the meaning of #1:
My cost for selling 350 bags of gold fish is dollars.
Determine the total revenue for the week if you sell 350 items?
Write your answer as an ordered pair:
Complete the following sentence to explain the meaning of #1:
My revenue from selling 350 bags of gold fish is dollars.
Determine the total profit for the week if you sell 350 items?
Write your answer as an ordered pair:
Complete the following sentence to explain the meaning of #1:
My profit for selling 350 bags of gold fish is dollars.