Writing Linear Functions
Last year, Pinwheel Industries introduced a new toy. It cost $2,500\displaystyle {2},{500} to develop the toy and $5\displaystyle {5} to manufacture each toy. Use this information to answer the following:
Give a linear equation in the form c=mn+b\displaystyle {c}={m}{n}+{b} that gives the total cost, c\displaystyle {c}, to produce n\displaystyle {n} of these toys. Be sure to use the correct variable
Linear Equation:  
Use this Linear Equation to determine the total cost to produce 2,000\displaystyle {2},{000} toys.

The cost to produce 2,000\displaystyle {2},{000} toys is $.
Use this Linear Equation to determine how many toys were produced if the total cost is $25,000\displaystyle \${25},{000}

If the total cost is $25,000\displaystyle \${25},{000}, then toys were produced.