The unit cost, in dollars, to produce tubs of ice cream is $4 and the fixed cost is $6120. The price-demand function, in dollars per tub, is p(x)=2462x\displaystyle {p}{\left({x}\right)}={246}-{2}{x}

Find the cost function.
C(x)=\displaystyle {C}{\left({x}\right)}=
 

Find the revenue function.
R(x)=\displaystyle {R}{\left({x}\right)}=
 

Find the profit function.
P(x)=\displaystyle {P}{\left({x}\right)}=
 

At what quantity is the smallest break-even point?


Cows near creek
Franz de Wit, flickr