A 33 oz bottle of dish soap sells for $2.38. A 38 oz bottle of dish soap sells for $6.35.
(round all answers to four decimal places)
The unit price of the 33 oz bottle is $ per oz
The unit price of the 38 oz bottle is $ per oz
Which of the two is a better deal?
(round all answers to four decimal places)
The unit price of the 33 oz bottle is $ per oz
The unit price of the 38 oz bottle is $ per oz
Which of the two is a better deal?
- Question Help:
- Video